About Us

Sinema Güncesi, filmleri kendine özgü bakış açıları ile değerlendirip seyirciye “Bir de bu pencereden bak!” dedirten yazılarla sinema kültürüne katkıda bulunmak isteyen mecralardan biri daha olmak için bir araya gelen bir grup sinemaseverden oluşmakta. Sinema denilince baş döndürücü bir yığın bilginin, haberin ve fikrin üzerimize boca edildiği şu günlerde, kendi sinema gündemimizi oluşturmak ve bunu okuyucuyla paylaşmak istedik.

Dikkatimizi celbeden vizyon filmleriyle ilgili görüşlerimizi, sinemaya dair güncel gelişmeleri ve film festivalleri ile dünya sinemasının gittiği yönü GÜNCEL kategorisindeki yazılarımız vasıtasıyla okuyucu ile paylaşıyoruz.

Diğer yandan yakın sinema tarihinde özel bir yeri olan filmlere, yönetmenlere ve kavramlara yönelik DOSYA çalışmaları yürütüyoruz. Dosya kategorisine dâhil etmediğimiz bireysel incelemelerimizi ise FİLM DEĞERLENDİRMELERİ başlığı altında sunmayı tercih ettik.

Sinema, kendi başına var olan bir alan değil. Akrabalık kurduğu pek çok farklı sanat ve düşünce alanıyla ilgili okuyup yazdıklarımızı, görüp işittiklerimizi sizlere SİNEMAYA DAİR kategorisindeki yazılarımız ile aktarmaktayız.

Bununla birlikte sektörün nabzını tuttuğumuz, sinemayla uzaktan-yakından ilgili kimselerle gerçekleştirdiğimiz görüşmeler ise SÖYLEŞİ başlığı altında; okunabilir, dinlenebilir yahut izlenebilir formatta sizlere ulaşıyor.

Sinema Güncesi’ni diğer sinema sitelerinden ayıran özelliklerden biri de REJİ’DEN kategorimiz. Uzun metrajdan kısa filme, belgeselden diziye; filmlerin yapım aşamasında yer alan sinemacıların kendi filmleri ile ilgili yazılarına yer veriyoruz. Eserlerinin ortaya çıkış sürecini onların kaleminden öğreneceğiz. Senaryodan çekime ve hatta post-prodüksüyon aşamasına kadar yapımlarında nasıl çözümler ürettiklerini hep beraber okuyacağız. Acaba rejidekiler notlarının ne kadarını okurlar ile paylaşacak? Merakla bekliyoruz.

Sizler de Sinema Güncesi’nde yazmak istiyorsanız, iletisim@sinemaguncesi.com ya da guncesinema@gmail.com adresleri üzerinden irtibata geçebilir, yazılarınızı bize ulaştırabilirsiniz.

Daha iyi anlamak ve anladığını paylaşmak üzere çıktığımız bu yolda siz değerli muhataplarımızın geri dönüşlerine her zaman ihtiyacımızın olacağına dikkatlerinizi rica ediyoruz.

Yolumuzun bu noktada kesiştiği sinemaseverleri içtenlikle selamlıyoruz.

 

Sinema Güncesi Ekibi

 

Yazarlar

Betül Sezgin

Derya Ensarioğlu

Fatma Büşra Çanak

Mevlüt Üçpunar

Mustafa Furkan Özren

Tahir Altuntaş

Tuğba Koca

Umran Kemikli

Zahide Nihan Doğan

Zeynep Köroğlu

Zülal Zengin

 

Katkıda Bulunanlar

Abdullah Taha Orhan

Aziz Göktepe

Fatma Zeren

Huriye Yıldırım

Kübra Turangil

Kübra Yalman

Mirza Bora

Nilgün Kaynar

Rıza Tevfik Kalyoncu

 

Metin Editörleri

Kevser Bayraktar

Umran Kemikli

 

Sosyal Medya Sorumluları

Fatma Demirhan

Zülal Zengin

Tuğba Koca

Mevlüt Üçpunar

 

Teknik Destek

Kerem Evcil

Abdullah Faruk Çiftler

Hüseyin Seyyid Kaplan

 

Genel Koordinatör

Zahide Nihan Doğan

Teşekkür

Murat Pay

Back to top button