Güncel

Yapıyı Söker “Gibi”

“Gibi” dizisi yeni bir şey yapıyor, bu şey onu diğer komedi dizilerinden ayırıyor, ama ne? Üzerine düşünmeye değer bir soru. Bu yazıda biraz buna eğilip kendi önerimi ileri süreceğim.

Hacivat ve Karagöz Kimi Bekliyor?

Sizce beklesek Godot gelir mi? Hacivat yarına kadar beklemeli diyor. Gelmese bile asla gelmeyeceğini anlamış oluruz diye… Böyle başlıyor sevgili Murat Karahüseyinoğlu ile yapacağımız kısa ve keyifli röportajımız. Murat Karahüseyinoğlu; Ferhunde Hanım ve Kızları (1993-1999) (yönetmenlik-senaristlik) ve Susam Sokağı (1989-1990) (senaristlik) gibi bir zamanlar severek izlenen işlerde karşımıza çıkmış bir isim. 

Alışık Olmadığımız Bir “Kahraman”

Klasik olay örgüsünden ve büyük kahraman anlatılarından uzaklaşan yönetmen hikâyesini de keskin karşıtlıklardan arındırarak gündelik hayata yakınlaştırıyor. Peki Farhadi bunu nasıl başarıyor?

Nacer Khemir’in Sinemasını Kendisinden Dinleyelim

“Tunus televizyonuna çıktığım tek sefer aklıma geliyor, gazeteci hanım bana geçmişe ağladığımı söylüyor. Ona dedim ki; ‘ben aslında sizin geleceğiniz için ağlıyorum’. En büyük problem, işte en büyük problem: Yağmalandık! Bize hırsızlık yapıldı. Biz farkına bile varmadan bizi yağmalıyorlar. Mirasımızın bile farkında değiliz, görünce tanıyamıyoruz.”

Yönetmen Ömer Faruk Yardımcı ile Günümüz Sineması Üzerine

Düşünün, inanılmaz bir şey. İlk Hababam Sınıfı serisinin görüntü yönetmeni, Şekerpare filminin görüntü yönetmeni; bir zamanlar Atıf Yılmaz ona vizörle açı verirken şimdi ben ona açı veriyordum. Ne diyeyim, hepsini Allah nur içinde yatırsın, hasta yataklarında bile senaryo yazıyorlardı. O geleneğe bağlıyım ve gerçekten çok mutluyum. Bakmayın, bazıları beğenmiyor eleştiriyor falan ama Yeşilçam muazzam bir iş disiplinidir aynı zamanda. Bir gün içimden geçirdim “Bu adamların asistanlığını yapmak nasip olmadı yahu” diye. Bir de baktım yönetmeni oldum, Allah’ın hikmeti işte.

Kırmızının Halleri

Kırmızı ismi ile vizyona giren film on üç yaşındaki başkahraman Mei Lee’nin çocukluktan ergenliğe geçişini ve bu süreçte değişen duygularını tanımasını konu ediniyor. Mei Lee’nin annesi ile gerginlik yaşadığı bir gecenin sabahına kırmızı panda olarak uyanması ile durum kendini gösteriyor. Aynada kendi yüzü yerine kırmızı panda yansımasını gören ve korkan Mei, sakinleşebildiği anlarda vücuduna geri dönebildiğini fark ediyor.

TRT 12 Punto Yeni Başvurularını Bekliyor

Bu sene dördüncüsü düzenlenecek olan TRT 12 Punto nedir ve kimler başvurabilir? 12 Punto Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformudur. 12 Punto, senaryo aşamasındaki projeleri destelemekle birlikte bunların filme dönüşmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Geçen sene 500 civarı başvurunun yapıldığı etkinlik bu sene 12 Şubat 2022 tarihine kadar yeni başvuruları kabul ediyor olacak.  …

Nartugan Film Festivali Başladı

Bu yıl ilki düzenlenecek olan IINFF İstanbul Uluslarası Nartugan Film Festivali 13-16 Aralık tarihleri arasında kapılarını seyircisine açıyor. 4 gün boyunca ücretsiz izleyebileceğimiz festivale 120 filmin müracaat ettiği söyleniyor.

Bu Sandık Bize: Dilsiz’in Dile Gelişi

Dilsiz’in Dile Gelişi, filmin vizyona girmeden yarattığı heyecanın iki sene sonrasına dahi yansıması. Sinemaya ilgi duyan herkesin merak ettiği konular olan; bir film nasıl çekilir, senaryo nasıl yazılır, sete nasıl hazırlanılır, oyuncularla nasıl iletişim kurulur gibi sorulara cevap bulunabilecek, bu konularda düşünce kapıları açan faydalı bir eser.

Uzaklığın Yakınlaştırdığı: Bir Sanrının İzini Sürmek

Sıra dışı bir durumla karşı karşıya kalındığında deneyim, önce kendi içine hapseder insanı, idrakini ise çok sonradan, biz ancak yabancı bir gözün bakışını ödünç aldığımızda bahşeder. Reha Erdem, Mubi platformunda yayımlanan Seni Buldum Ya (2021) adlı deneysel filminde işte bu dış-yabancı gözü edinebilme imkânını tanıyor bize. Hâlihazırda gündemimizde yer eden -içsel ve dışsal- pek çok konuyu işleyen film, hiç yüz yüze gelinmeden, Zoom uygulaması üzerinden çekilmiş başarılı bir post-sinema örneği.

Başa dön tuşu