GÜNCEL

Nartugan Film Festivali Başladı

Bu yıl ilki düzenlenecek olan IINFF (İstanbul Uluslarası Nartugan Film Festivali) 13-16 Aralık tarihleri arasında kapılarını seyircisine açıyor. 4 gün boyunca ücretsiz izleyebileceğimiz festivale hadi hep beraber bir göz atalım.

Öncelikle dikkatimi çeken festivalin adı oldu: “Nartugan”. Türklerin eski inanışına göre gece ile gündüz sürekli savaşır ve “Nartugan” ile birlikte gün geceye galip gelerek uzamaya, güneş daha fazla görünmeye başlar. Festival globalleşen dünyada unutulmaya yüz tutan kadim yerli kültürleri ve yerli nüfusu, şamanizmi, paganizmi; onların dilini, kültürünü, sosyal hayatını kendi deyimleriyle “gün ışığı”na çıkarmayı amaçlamakta.

Ayrıca UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tarafından da kabul gören festivalin ödül gecesi 20 Aralık tarihinde Kadıköy Kozzy Alışveriş Merkezi’nin ev sahipliğinde yapılacak. Festivale 120’yi aşkın ülkeden (Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, İran, Türkiye, Rusya, Brezilya, Fransa, İtalya…) 3120 filmin müracaat ettiği söyleniyor.

Festivale başvuran eserler 22 kişilik bir ön jüriden geçerek belirli bir seçki oluşturulmuş. Gültekin Bayır koordinatörlüğünde başlayan festivalin ön jürisinde Dr. Amian Zhaman, Nilüfer Açıkalın, Yasemin Öztürk, Soner Olgun, Oğuz Koloğlu, Emre Altuğ gibi usta isimler var. En iyi film, en iyi kısa film, en iyi yönetmen gibi ödüller 20 Aralık’ta sahiplerini bulacak. Unutmayın, başvurulan 3120 film arasından incelikle seçilen filmler 4 gün boyunca sinemaseverlerin beğenisine açık olacak ve gösterimden sonra film ekipleri ve oyuncularla tanışıp sohbet etme fırsatı da olacak.

Şimdiden bol güneşli seyirler…

Tuğba KOCA

Yapımcılık, senaristlik ve kısa film eğitimlerinden sonra TRT 1'de sabah programı, Dünya Göçebe Oyunları gibi işlerin yapım ekibinde yer almıştır. Aynı zamanda kendi işletmesinde ticarî yaşamına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  +  13  =  16

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Kapalı
Başa dön tuşu