GÜNCEL

TRT 12 Punto Yeni Başvurularını Bekliyor

Bu sene dördüncüsü düzenlenecek olan TRT 12 Punto nedir ve kimler başvurabilir?

12 Punto Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformudur. 12 Punto, senaryo aşamasındaki projeleri destelemekle birlikte bunların filme dönüşmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Geçen sene 500 civarı başvurunun yapıldığı etkinlik bu sene 12 Şubat 2022 tarihine kadar yeni başvuruları kabul ediyor olacak. 

Etkinlik dünyanın her yerinden deneyimli yapımcı ve yönetmenlerin yanı sıra genç yetenekleri de kabul ediyor. Ayrıca hem kısa hem uzun metraj film projeleri TRT Ortak Yapım Ödülü, TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülleri gibi çeşitli ödüllerle desteklenecek.

Başvuru hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

https://trt12punto.com/

Tuğba KOCA

0-5 yaş: En net hatırladığı iki şey var. Tır şoförü olan babası yurtdışından pahalı kıyafetler getirdiğinde bunları giyip tüm mahalleliye hava atar annesi iki dakika gözden kaybolduğunda çığlıklarıyla yine o mahalleliyi başına toplardı. 5-11: Nedenini bilmiyor olsa da kendisini 5 yaşındayken ilkokul 1. sınıfta okumayı ilk öğrenen kurdelesi takılırken buldu. 11 yaşında Victor Hugo’nun Sefiller’i gibi kitapları 2 gecede bitirip babasına yazar olup bir kitap çıkarmak istediğinde ihtiyaçları olan parayı hesaplatırdı. Ortaokulda tiyatro oyunları yazar, oyuncu seçer ve hazır olduklarında bir pastaneyle anlaşıp pasta kurabiye alır bütün okula oyununu izlettirirdi. 12-16: Hiçbir amacı olmadan girdiği Sağlık Lisesi sınavlarını kazandı diye Sağlık Lisesi okudu. Mezun olacağı sene arkeoloji okumaya karar verdi ve dershanenin yolunu tuttu. Dershane hocasına arkeoloji kazanmak için kaç net yapması gerektiğini hesaplattığında ilk 1000 e girmesi gerektiğini öğrenince dershaneye gitmekten vazgeçip eğitim sisteminin izin verdiği ölçüde bir bölüme yerleşti. Bu yüzden hala trigonemetri gibi konular hakkında hiçbir fikri yok. Üniversite bitince iş hayatına atılıp optik mağaza açtı ve para kazanmanın bir insanı mutlu etmeye yetmediğini anladı. Ve o zamana kadar ilgilendiği gitar, resim, tiyatro, seyahatler her ne varsa hepsi sinemanın birer parçası oldular. Ve kendi puzzle’ını tamamlamaya karar verdi. Yapımcılık , senaristlik, kısa film eğitimleri TRT1 stajları derken kendisini harika bir toplulukta buldu. Hayal Perdesi…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

80  +    =  86

Başa dön tuşu